NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Георги Кордов
5943
Калейдоскоп

Биография: Георги Кордов

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика. От 1974 до 1995 г

| 25 Юли 2024, 11:36 ч.
Биография: Георги Кордов
Биография: Георги Кордов
Снимка © Христо Юскeселиев

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

След необичайно слабо първо полугодие, киносалоните в Северна Америка внезапно се оживиха. "Аз, проклетникът 4" поведе в празничния уикенд с приходи от 75 милиона щатски долара от петък до неделя и 122,6 милиона от пускането му в киносалоните в сряда, съобщи Асошиейтед прес.

През уикенда за Деня на независимостта продължи предишният успех на миньоните и подобряващият се сезон за Холивуд. Въпреки че общите продажби на билети са намалели с повече от 40 % в сравнение с нивата отпреди пандемията от КОВИД-19, в началото на летния киносезон в кината се появиха поредица от хитове. След като "Лоши момчета: Всичко или нищо" надхвърли очакванията,  "Отвътре навън 2" бързо надмина 1 млрд. долара от продажби на билети в световен мащаб, превръщайки се в първият филм след "Барби", достигнал тази граница. Миналия уикенд предисторията на "Нито звук: Ден първи" също надмина очакванията. О

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордов е роден на 25 юли 1934 г. в Хасково. От малък се увлича по музиката. Концертната му дейност започва през 1946 г. в родния му град като солист в ученическия хор. През 1947 г. участва в Републиканския музикален фестивал, в София, и получава първа награда. Същата година, когато е на 13, за първи път влиза в студиото на радио „София“ и записва песента „Ратайче“, с която печели награда за отлична интерпретация на Първия младежки фестивал в Прага (1947). Там получава диплом за отлично представяне.

През 1948 г. постъпва в Средното музикално училище, в Пловдив, което завършва със специалностите пеене и дирижиране. Завършва класическо пеене в БДК през 1957 г. в класа по оперно пеене на проф. Елена Ангелова-Орукин. Учи и в оперната школа при консерваторията с ръководител Драган Кърджиев.

ПЪРВИ ЛАУРЕАТ НА ПЪРВИЯ ЕСТРАДЕН КОНКРУС

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

Австралийската актриса Кейт Бланшет сподели в интервю за американското предаване Watch What Happens Live, че е получила „безплатни сандвичи“, но не е и добър хонорар за участието си във „Властелинът на пръстените", предаде ДПА. 

„Шегуваш ли се с мен? Не, на никого не са платили нищо“, отговаря актрисата на въпроса на водещия Анди Коен кой филм й е донесъл най-много пари.

На последващ въпрос на Коен дали е получила процент от печалбата, 55-годишната Бланшет отговаря, че не е.

„Исках да работя с Питър Джаксън. Това, което получих за ролята бяха безплатни сандвичи и ми дадоха да задържа ушите на елф. Всъщност, това не е малко, тъй като те ме хранеха. На никой не беше платено“. Бланшет добави, че на жените не се плаща толкова много, колкото хората си мислят.

Актрисата каза, че ако бъде помолена, би играла отново в предстоящото продължение на „Властелин

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

По идея на диригента Георги Белчев, през 1953 г. Георги Кордов се включва в състава на сформирания „Мъжки вокален квинтет“ по подобие на прочутия германски секстет „Комедиан хармонис“. Първи тенор е прочутият Ари – Аспарух Лешников, втори тенор – „лиричният“ Данаил Николов, баритони – Георги Белчев и Георги Кордов, и бас – Димитър Манолов. 

През 1954 г. в столичната зала „България“ се провежда Първото общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство, на което жури, оглавявано от проф. Георги Златев-Черкин, излъчва Георги Кордов за лауреат.

В концертния му репертоар са включени песни от Франц Шуберт, Роберт Шуман, Едвард Григ, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев. Следващите концертни изяви на Георги Кордов са като солист на Ансамбъла за песни към Българското радио, в който постъпва в началото на 1958 г.

ПЪРВИ СТЪПКИ НА ПОП МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

През 1958-1959 г. започва активната самостоятелна концертна дейност на Георги Кордов. Принос за това имат Българското радио и Българската телевизия, където той прави първите си записи. През 1959 г., когато се открива телевизионната кула, най-напред е пусната негова композиция – „Вечерна песен“, която по-късно става сигнал на радиото.

През 1960 г. Георги Кордов инициира създаването на сходната формация „Приятели на песента“, в която са тенорите Данаил Николов и Моис Леонов, баритонът Ангел Заберски и басът Атанас Паришков, – със задачата да осъществяват студийна звукозаписна дейност в радио „София“. През 1962 г. взимат участие във Второто общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство и са удостоени с лауреатско звание. Паралелно с това, Георги Кордов започва да осъществява самостоятелна солистична дейност, изпълнявайки различни песни от прохождащата поп музика, наричана тогава естрада или забава. Заедно с него, в този процес се включват и други певци като Екатерина Ванкова-Коларова, Ирина Чмихова, Маргрет Николова, Данаил Николов.

От есента на 1963 г., в продължение на 12 години, Георги Кордов е солист в естрадата на армията.

СВЕТОВНИ НАГРАДИ

Георги Кордов участва в редица международни песенни фестивали и конкурси. Лауреат е на Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки, Финландия (1962). Носител е на втора награда от Международния конкурс за естрадни изпълнители в Рен, Франция (1965), втора награда за изпълнение на третия фестивал „Златният Орфей“ (1967), четвърта награда от конкурса за „Музикалната купа на Европа“ (1970) в Берн, Швейцария, съвместно с Йорданка Христова и Богдана Карадочева. 

Композиционните си опити прави още в музикалното училище в Пловдив, но първата публикувана песен е „Неделя следобед“ с текст на Богомил Гудев, с която печели втората награда на „Златният Орфей“.

ПРИНОС КЪМ ДЖАЗ МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

От 1974 до 1984 г., като секретар на Съюза на музикалните дейци, осъществява доста полезни начинания – както за изясняване на ролята на забавното изкуство в страната, така и разширяване на неговата артистична територия в комплексния български живот. Неговият решителен принос за официализирането и популяризирането на джаз изкуството в България е откриването през 1974 г. на „Джазклуб“ в съюзната сладкарница „Опера“ и провеждането на Първия преглед на българските джазови оркестри във зала „Универсиада“ през 1977 г., който прераства в международен фестивал.

Георги Кордов се изявява и като композитор на естрадна музика. Изпълнява и записва много песни, сред които „Приказка“, „Влюбената хармоника“, „Аз искам да те помня все така“, „Брезите и момчето“, „Вечерна песен“. Един от големите му хитове е „Приказка“ от Йосиф Цанков и „Малка къща сред полето“ в дует с Маргрет Николова. Песни за него композират Емил Георгиев, Бенцион Елиезер, Димитър Вълчев, Тончо Русев, Ангел Заберски („Ти идваш, любов“ и „Брезите и момичето“).

Умира на 16 януари 2006 г.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: Енциклопедия А-Я, том 3, 1982, БАН, с. 559.; в. „Континент“, бр. 19/24 януари 1994 г.; в. „Нощен труд“, бр. 76/26 април 1994 г.; в. „Демокрация“, бр. 203/1 август 1998 г.; в. „Новинар“, бр. 156/11 юли 2009 г.; https://www.bgestrada.com/bgestrada/index.php?q=content/Георги%20Кордов; https://archives.bnr.bg/georgi-kordov-v-estradata-ne-se-vliza-prez-mnogo-vrati/.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5943
Калейдоскоп

Биография: Георги Кордов

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци.Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов.

| 25 Юли 2024, 11:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Георги Кордов
Биография: Георги Кордов
Снимка © Христо Юскeселиев

Опитвам се да внуша на моите възпитаници, че те трябва да бъдат истински личности, като се опитват да внесат нещо свое в българската естрада, а не да подражават единствено на чужди образци. Думите са на големия български изпълнител от близкото минало Георги Кордов. Днес се навършват 90 години от рождението на един от пионерите на българската поп музика.

От 1974 до 1995 г. той е преподавател по пеене в естрадния отдел при Българската държавна консерватория (БДК, днес Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“). Той е първият български хабилитиран преподавател в това обучение. По-късно преподава и в Нов български университет, където негови възпитаници са Кичка Бодурова, Георги Христов, Ваня Костова, Ирина Флорин.

Над 20 хиляди души посетиха първия ден на тазгодишното издание на фестивала Hills Of Rock в Пловдив. 

Многобройната публика имаше възможност да чуе както прохождащи, така и световноизвестни групи. Меломаните започнаха да пристигат часове преди началото на феста, за да открият и запазят най-добрите места, от които да чуят любимите си изпълнители.

Общо 17 групи излязоха на три сцени, разположени на Гребната база в Пловдив. 

Освен централната сцена във фестивалната зона бяха обособени още две по-малки - "Строежа" и "На тъмно". На "Строежа" първи в четвъртък се качиха Gigashadow, последвани от Nocktern. Веднага след тях публиката аплодира No more many more и ALI, които успяха да развълнуват присъстващите както с по-емоционални, така и с по-бързи и танцувални парчета. Последна на "Строежа" излезe алтернативната рок група Babyface Clan. 

Сцената "Н

Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.

Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.

Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.

Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.

В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори

След необичайно слабо първо полугодие, киносалоните в Северна Америка внезапно се оживиха. "Аз, проклетникът 4" поведе в празничния уикенд с приходи от 75 милиона щатски долара от петък до неделя и 122,6 милиона от пускането му в киносалоните в сряда, съобщи Асошиейтед прес.

През уикенда за Деня на независимостта продължи предишният успех на миньоните и подобряващият се сезон за Холивуд. Въпреки че общите продажби на билети са намалели с повече от 40 % в сравнение с нивата отпреди пандемията от КОВИД-19, в началото на летния киносезон в кината се появиха поредица от хитове. След като "Лоши момчета: Всичко или нищо" надхвърли очакванията,  "Отвътре навън 2" бързо надмина 1 млрд. долара от продажби на билети в световен мащаб, превръщайки се в първият филм след "Барби", достигнал тази граница. Миналия уикенд предисторията на "Нито звук: Ден първи" също надмина очакванията. О

Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”. 

Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз. 

Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед. 

Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейск

Кукленият театър в Русе ще постави началото на новия си творчески сезон със спектакъла "Маша и Мечока", който ще бъде представен на 11 септември тази година. Това съобщи пиарът на културния институт Ивелин Пъшев. 

По думите му програмата през идния месец включва разнообразие от представления. Те са насочени както към децата, така и към техните семейства.

Второто представление ще бъде на 12 септември - "Момче и вятър". Постановката е предназначена за възрастни зрители и семейна публика с деца над пет години. 

Пъшев информира, че спектаклите за деца ще се играят всяка сряда и неделя. Всеки четвъртък театърът ще представя авангардни куклени постановки за възрастни, насочени към ценителите на качествени театрални истории, тийнейджъри и по-големи деца.

Акцент в септемврийската програма е и гостуването на Държавния куклен театър в Търговищ

ОТ 12-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ КОНЦЕРТИ, НА 13 ВЛИЗА В СТУДИО

Георги Николов Кордов е роден на 25 юли 1934 г. в Хасково. От малък се увлича по музиката. Концертната му дейност започва през 1946 г. в родния му град като солист в ученическия хор. През 1947 г. участва в Републиканския музикален фестивал, в София, и получава първа награда. Същата година, когато е на 13, за първи път влиза в студиото на радио „София“ и записва песента „Ратайче“, с която печели награда за отлична интерпретация на Първия младежки фестивал в Прага (1947). Там получава диплом за отлично представяне.

Самостоятелна изложба на Виолета Иванова ще бъде открита днес в галерия „Интро“. В своите картини тя използва различни материали, като създава връзка между конкретното и абстрактното, съобщават организаторите.

Виолета Иванова е родена в България, но живее в САЩ от 2004 г., където има възможността да се докосне до богатата художествена сцена, развивана от американските галерии. 

Водена от страстта към изкуството и желанието за самооткритие през творчеството, Виолета се среща с Джеймс Ратлиф, собственик на галерия в Аризона, САЩ през 2020 г., разказват организаторите на изложбата й в София. 

По думите им тази среща се оказва ключова за нейното професионално развитие като художник, тъй като получава покана да се присъедини към дейността на галерията и да излага там своите творби. Получава възможността да работи като артмениджър в Simic Galleries във Финикс,

Австралийската актриса Кейт Бланшет сподели в интервю за американското предаване Watch What Happens Live, че е получила „безплатни сандвичи“, но не е и добър хонорар за участието си във „Властелинът на пръстените", предаде ДПА. 

„Шегуваш ли се с мен? Не, на никого не са платили нищо“, отговаря актрисата на въпроса на водещия Анди Коен кой филм й е донесъл най-много пари.

На последващ въпрос на Коен дали е получила процент от печалбата, 55-годишната Бланшет отговаря, че не е.

„Исках да работя с Питър Джаксън. Това, което получих за ролята бяха безплатни сандвичи и ми дадоха да задържа ушите на елф. Всъщност, това не е малко, тъй като те ме хранеха. На никой не беше платено“. Бланшет добави, че на жените не се плаща толкова много, колкото хората си мислят.

Актрисата каза, че ако бъде помолена, би играла отново в предстоящото продължение на „Властелин

Филмът "Седемте самураи" на японския режисьор Акира Куросава се завръща на екран в киносалони в САЩ през юли по случай 70-годишнината си, предаде ЮПИ.

Дистрибуторите от "Джейнъс филмс" (Janus Films) съобщават, че реставрираната 4K версия на японската филмова класика ще бъде прожектирана в няколко киносалона в Ню Йорк и Лос Анджелис през юли. Сред тях е Египетският театър в Лос Анджелис, който ще организира премиерна прожекция на 7 юли. 

Акира Куросава е режисьор и съсценарист заедно с Шинобу Хашимото и Хидео Огуни на тричасовия епос "Седемте самураи". Филмът разказва за жителите на село от 16-и век, които наемат самураите, за да ги защитят от жестоки бандити. 

Актьорският състав на "Седемте самураи" (1954) включва Тоширо Мифуне и Такаши Шимура. Филмът вдъхновява уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори

„Първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“ са само част от определенията, с които световната критика нарича оперния певец Николай Гяуров. Днес се навършват двадесет години от неговата кончина.

БЪДЕЩА ФУТБОЛНА ЗВЕЗДА 

Той е роден на 13 септември 1929 г. във Велинград. Родителите му са бежанци от Беломорието. Като ученик Гяуров е вратар не само на гимназиалния, но и на градския отбор по футбол. Годината е 1948. Провежда се окръжно първенство.

„Събрахме пари за топка, а мрежата си направихме от стара мрежа за футболна врата. Отидохме с футболистите и баскетболистите в Пазарджик. И Николай Гяуров беше с нас. И през ум не ни минаваше, че ще стане един от най-известните българи. Беше вратар на футболистите и можехме най-много да помислим, че един ден ще стане номер 1 на националите… Отворихме торбичките на

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

През 1948 г. постъпва в Средното музикално училище, в Пловдив, което завършва със специалностите пеене и дирижиране. Завършва класическо пеене в БДК през 1957 г. в класа по оперно пеене на проф. Елена Ангелова-Орукин. Учи и в оперната школа при консерваторията с ръководител Драган Кърджиев.

ПЪРВИ ЛАУРЕАТ НА ПЪРВИЯ ЕСТРАДЕН КОНКРУС

По идея на диригента Георги Белчев, през 1953 г. Георги Кордов се включва в състава на сформирания „Мъжки вокален квинтет“ по подобие на прочутия германски секстет „Комедиан хармонис“. Първи тенор е прочутият Ари – Аспарух Лешников, втори тенор – „лиричният“ Данаил Николов, баритони – Георги Белчев и Георги Кордов, и бас – Димитър Манолов. 

През 1954 г. в столичната зала „България“ се провежда Първото общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство, на което жури, оглавявано от проф. Георги Златев-Черкин, излъчва Георги Кордов за лауреат.

В концертния му репертоар са включени песни от Франц Шуберт, Роберт Шуман, Едвард Григ, Панчо Владигеров, Парашкев Хаджиев. Следващите концертни изяви на Георги Кордов са като солист на Ансамбъла за песни към Българското радио, в който постъпва в началото на 1958 г.

ПЪРВИ СТЪПКИ НА ПОП МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

През 1958-1959 г. започва активната самостоятелна концертна дейност на Георги Кордов. Принос за това имат Българското радио и Българската телевизия, където той прави първите си записи. През 1959 г., когато се открива телевизионната кула, най-напред е пусната негова композиция – „Вечерна песен“, която по-късно става сигнал на радиото.

През 1960 г. Георги Кордов инициира създаването на сходната формация „Приятели на песента“, в която са тенорите Данаил Николов и Моис Леонов, баритонът Ангел Заберски и басът Атанас Паришков, – със задачата да осъществяват студийна звукозаписна дейност в радио „София“. През 1962 г. взимат участие във Второто общобългарско състезание за майстори на естрадното изкуство и са удостоени с лауреатско звание. Паралелно с това, Георги Кордов започва да осъществява самостоятелна солистична дейност, изпълнявайки различни песни от прохождащата поп музика, наричана тогава естрада или забава. Заедно с него, в този процес се включват и други певци като Екатерина Ванкова-Коларова, Ирина Чмихова, Маргрет Николова, Данаил Николов.

От есента на 1963 г., в продължение на 12 години, Георги Кордов е солист в естрадата на армията.

СВЕТОВНИ НАГРАДИ

Георги Кордов участва в редица международни песенни фестивали и конкурси. Лауреат е на Световния фестивал на младежта и студентите в Хелзинки, Финландия (1962). Носител е на втора награда от Международния конкурс за естрадни изпълнители в Рен, Франция (1965), втора награда за изпълнение на третия фестивал „Златният Орфей“ (1967), четвърта награда от конкурса за „Музикалната купа на Европа“ (1970) в Берн, Швейцария, съвместно с Йорданка Христова и Богдана Карадочева. 

Композиционните си опити прави още в музикалното училище в Пловдив, но първата публикувана песен е „Неделя следобед“ с текст на Богомил Гудев, с която печели втората награда на „Златният Орфей“.

ПРИНОС КЪМ ДЖАЗ МУЗИКАТА В БЪЛГАРИЯ

От 1974 до 1984 г., като секретар на Съюза на музикалните дейци, осъществява доста полезни начинания – както за изясняване на ролята на забавното изкуство в страната, така и разширяване на неговата артистична територия в комплексния български живот. Неговият решителен принос за официализирането и популяризирането на джаз изкуството в България е откриването през 1974 г. на „Джазклуб“ в съюзната сладкарница „Опера“ и провеждането на Първия преглед на българските джазови оркестри във зала „Универсиада“ през 1977 г., който прераства в международен фестивал.

Георги Кордов се изявява и като композитор на естрадна музика. Изпълнява и записва много песни, сред които „Приказка“, „Влюбената хармоника“, „Аз искам да те помня все така“, „Брезите и момчето“, „Вечерна песен“. Един от големите му хитове е „Приказка“ от Йосиф Цанков и „Малка къща сред полето“ в дует с Маргрет Николова. Песни за него композират Емил Георгиев, Бенцион Елиезер, Димитър Вълчев, Тончо Русев, Ангел Заберски („Ти идваш, любов“ и „Брезите и момичето“).

Умира на 16 януари 2006 г.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: Енциклопедия А-Я, том 3, 1982, БАН, с. 559.; в. „Континент“, бр. 19/24 януари 1994 г.; в. „Нощен труд“, бр. 76/26 април 1994 г.; в. „Демокрация“, бр. 203/1 август 1998 г.; в. „Новинар“, бр. 156/11 юли 2009 г.; https://www.bgestrada.com/bgestrada/index.php?q=content/Георги%20Кордов; https://archives.bnr.bg/georgi-kordov-v-estradata-ne-se-vliza-prez-mnogo-vrati/.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.